Ana sayfa İnternet HD’ nin Altın Çağını UHD Bitirecek

HD’ nin Altın Çağını UHD Bitirecek

0
PAYLAŞ
HD’ nin Altın Çağını UHD Bitirecek

UHD olarak tanımlanan 4K çözünürlük, ultra yüksek çözünürlüğü ifade ediyor. UHD ultra yüksek çözünürlüğü ile giderek daha fazla yükselen bir trend içerisine girmiş durumda. Özellikle 2016 yılı Ultra HD formatındaki görseller için bir dönüm noktası oldu ve özellikle Asya’ da tüm ekranlarda büyük ölçüde hakimiyet kurdu. Önümüzdeki yıllar içerisinde Doğrudan eve yayın teknolojisi olarak bilinen DTH, IPTV ve Kablo TV alanlarında UHD kanal sayısının hızlı bir şekilde artış göstereceğinden hiç kuşku yok.

UHD Asya’ da modadan öte

2014 yılında Çin’ de yapılmış bir araştırmada, daha o zamandan Çin’ deki kullanıcıların yüzde 55 gibi bir çoğunluğunun HD yayın alıcılarına sahip olduğu belirlenmiş. Bu durum özellikle Çin’ de TV tercihlerinin de HD platformlara yönelmesine sebep oluyor. Güneydoğu Asya’ nın diğer birçok bölgesinde de aynı durum yaşanıyor. Malezya’ da yayın yapan Astro 2010 yılında sadece 300 Bin aboneye sahipken, 2015 yılından sonra bu sayının 2,3 Milyon aboneye yükselmiş olması son derece dikkat çekici. Benzer bir şekilde Filipinler’ de uydu TV tedarikçisi olarak hizmet sunan Cignal’ in ise 2010 yılında sadece 7000 olan abone sayısı, 2014 yılında 300 Bine yükselmiş. Özellikle canlı sunulan spor organizasyonları HD yayınların hızlı bir şekilde tüketici tarafından benimsenmesinin en önemli etkenlerinden biri olarak kabul görüyor. Bunun en önemli kanıtlarından biri 2012 yılında yapılan Dünya Kriket Kupası. Bu sporu seven ülkelerde, HD yayın yapan spor kanalları doğrudan öne çıkarak, abone sayılarında da çok büyük yükselmeler gösterdiler. Hindistan’ da yayın yapmakta olan DTH yayıncılarının 2010 yılında 100.000 olarak kayıt altına alınmış abone sayıları, günümüzde yüz katından fazla bir artış göstermiş durumda ve şu an 12 Milyon HD aboneleri var. 2010 yılında Hindistan’ da sadece 3 olan HDS kanal sayısı, bu alanda resmi bir patlama yaşanmasını sağlayarak, Güney Asya Bölgesel İşbirliği Derneği’ ne doğrudan öncülük ediyor.

Siyah beyaz tv yayınından renkli ve ardından dijital yayına geçiş aşamalarını hızla geçen Güney Asya’ da önümüzdeki yıllar içerisinde SD yayının tamamen ortadan kalkması ve doğrudan HD yayına geçilmesi kaçınılmaz görünüyor. Elbette bu durum dünyanın kalan kısmı için de ilham verici bir hal almaya başlamış durumda. Bununla birlikte Güney Kore ve Japonya gibi HD’ nin tamamen yaygınlaşmış olan ülkelerinde ise beklenti artık HD’ ninde üzerinde seyrediyor ve bu ülkelerdeki beklenti artık UHD yani ultra HD sistemine yönelmiş durumda. Güney Asya’ nın tamamında SD yayın çok yakın bir gelecekte ortadan kalkarken, HD yayının da geleceğinin çok uzun sürmeyeceği ve artık yatırımların Ultra HD olarak yapıldığının altını çizmek gerekiyor. Bu konuda Asya’ da ticari hizmet sunmaya başlayan SES-9 uydusunun yapacağı katkılar, kapasitenin artmasında önemli bir rol oynuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here