Ana sayfa Donanım İnsansız Hava Araçları Elektrik Arızaları İçin Uçacak

İnsansız Hava Araçları Elektrik Arızaları İçin Uçacak

0
PAYLAŞ

Dünyada popülerleşen drone teknolojileri her alanda kullanılmaya başlarken, şimdi de elektrik arızaları için kullanılacak.

 

Teknolojinin hızlı gelişimi ile ortaya çıkan ihtiyaçlara yine teknolojik gelişmeler ile birlikte çözüm oluşturuluyor. Bunun en yeni örneklerinden birisi de teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte elektriğe olan ihtiyaç veya bağımlılık çerçevesinde elektrik kesintilerinin ve arızalarının giderilebilmesi amacı ile teknolojinin en yeni ürünleri olan insansız hava araçları havalanacak.

 

Özellikle de çok sert ve zorlu kış şartları ve şiddetli kar yağışı sebebi ile meydana gelen elektrik kesintilerine insansız hava araçları yani popüler tabiri ile drone araçları ile havadan müdahale gerçekleştirilecek. Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (SEDAŞ) üniversiteler ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda geliştirilmiş olan ve EPDK tarafından onay alan proje uygulamaya geçirildiğinde, elektrik kesintisinin önemli kısmını oluşturan ve buz yükü adı verilmiş olan iletim hatlarının donması gibi arızalara yönelik olarak multicopter veya drone adı verilen insansız hava araçları ile müdahale gerçekleştirilecek. Arıza tespiti de gerçekleştirecek olan bu drone’ler bu yükü oluşmuş olan elektrik hatlarına solüsyon püskürtme ile buzların çözülmesini sağlayacak.

 

Kesintiler Daha Kısa Süreli Olacak

 

Bu yükü şeklinde tabir edilmekte olunan bu kütleler, iletkenlerde oluşmuş olan devasa ağırlıkları ile dinamik ve statik etki oluşturarak iletkenleri kopartmakta ve izalatörleri yerinden sökebildiği, direkler üzerinde yıkıcı etkiler oluşturabildiği belirtiliyor. SEDAŞ tarafından uygulanan Proje Fikri Yarışmasında ilk sırada kendisine yer bulan ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi Volkan Ulutaş’a ödül kazandırmış olan proje, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Düzce Üniversitesi akademisyenlerinin de katılım gerçekleştirdiği lansmanda kamuoyu ile paylaştı. Prototip dronelerin geliştirilmesi yapılarak elektrik dağıtım sektörü içerisinde kullanımı, arızalardan dolayı meydana gelen elektrik kesintisinin daha kısa süreli olacağı belirtiliyor. SEDAŞ’ın Ar-Ge projesi oldukça yoğun şekilde ilgi görürken, geliştirilecek prototip dronelerin elektrik dağıtım şirketleri içerisinde enerji adamlarının vazgeçemeyeceği iş araçlarından birsi haline geleceği tahmin ediliyor.

 

SEDAŞ’tan AR-GE’ye 8 Milyon TL

 

Projenin 2016 yılının eylül ayı içerisinde EPDK’nın vermiş olduğu onayının bulunduğunu dile getiren SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Bekir Sami Güven, SEDAŞ olarak Türkiye’nin ve şirketlerin geleceğinin AR-GE’de bulunacağının bilinci ile hareket etmekte olduklarını, 2017 ila 2020 yılları arasında AR-GE için 8 milyon TL harcama gerçekleştirmeyi düşündüklerini, Volkan Ulutaş’ın hayali ile başladıkları projede şu anda SEDAŞ ekiplerinin multikopteri bu uygulamaya yönelik ideal duruma getireceklerini, yazılımlarını tamamlayacaklarını, solüsyon taşıyacak aparatlar yerleştirileceğini, kanatların bu uygulama açısından fonksiyonel duruma getirileceğini, kısa süre içerisinde tamamlanmalarını hedeflediklerini, 1 saat havada kalabilecek bu insansız hava araçları ile birlikte insanların daha kaliteli elektrik hizmeti alabileceklerini dile getirdi.

Şu ana kadar genel olarak sinema sektörü içerisinde kullanılmakta olunan multicopterler artık elektrik sektöründeki gereksinimler ışığında da aktif şekilde kullanılacak. Bu uygulama ile müşteriye kaliteli hizmet sunumunun dışında da çalışanların iş kazası riskinin de minimum seviyeye indirilmesi sağlanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here