Ana sayfa Mobil iPhone Ekranlarına Amortisör Sistemi Geliyor!

iPhone Ekranlarına Amortisör Sistemi Geliyor!

0
PAYLAŞ
iPhone Ekranlarına Amortisör Sistemi Geliyor!

Teknoloji geliştikçe akıllı telefonların fiyatları da artış gösteriyor. Git gide incelen ve daha şık bir hale gelen telefonlar, daha kırılgan bir hal almaktan da kendisini koruyamıyor.

İPhone üreticisi olan Apple, geçtiğimiz dönemlerde ürettikleri iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5 ve iPhone 5S modellerinde yan kısımda çelik kasa kullanarak telefonun ekranın üzerine düşmediği her durumda korunmasını sağlamıştı. Bu o dönemde yapılmış olan en iyi korumaydı ve birçok kullanıcı bu özelliğinden dolayı iPhone tercih etmeye başladı. Ancak günümüzde ekran boyutları ciddi biçimde attı ve telefonlar incelmeye başladı. Bu teknolojinin yanına çelik kasa konması da oldukça zor bir durum olarak göze çarptı.

iPhone 6 ve iPhone 6S modelleri beklendiği gibi büyük ekranlı ve çelik kasa olmadan üretildi. iPhone 6 modellerinde ekranı korumasız bırakmak Apple için mümkün olmadı ve telefona hafif bir eğim verildi. Bu sayede telefon ekranının üzerine doğru düştüğünde tam olarak yere paralel durmadığından ekranı korunabilecekti. Ancak bu fikir istenildiği gibi olmadı ve büyük bir skandal ortaya çıktı. Birçok iPhone 6 modeli bükülmeye başladığı için geri toplatıldı ve sonrasında üretilen iPhone 6 modellerine bu özellik eklenmedi. Bunun yanı sıra yeni modellerinde ekranı korumak için Apple elinden geleni yapmaya gayret ediyor. Çünkü ekranların kırılması garanti kapsamına girmiyor ve çok yüksek bedeller karşılığında onarılıyor. Bu da kişilerin bu tarz telefonlardan uzak kalmasına sebep oluyor.

Son günlerde ortaya sızan fikir ise herkeste bir şok etkisi yarattı. Apple firmasının tasarlayarak patentini aldığı ancak henüz telefonlarına eklemediği amortisör sisteminin çizimi internette dolaşmaya başladı. Bu sistemde telefon düşmeye başladığında bunu algılıyor ve kenarlardan amortisörler ekrandan ileri doğru çıkıyor. Bu amortisörler ekranın kırılmasını önceleyerek büyük bir masraftan kullanıcıları koruyor. Ancak telefonun düşüşü algılayabilmesi oldukça zor. Normal kullanımlarda bu amortisörlerin sürekli ortaya çıkması büyük bir problem olabilir. Bunun yanı sıra bu amortisörlerin kullanılması için telefonun kalınlığının artması da gerekebilir. Bu sebeple de çok sağlıklı bir uygulama gibi durmasa da Apple bu uygulamayı kullanma yetkisine sahip.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here