Ana sayfa Mobil Selfie Uygulamasından Casus Yazılım Çıktı

Selfie Uygulamasından Casus Yazılım Çıktı

0
PAYLAŞ
Selfie Uygulamasından Casus Yazılım Çıktı

 Selfie çekimlerini daha özel hale getirmeye yardımcı olan son dönemlerin popüler uygulamasının içinden casus yazılım çıktı.

 

Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeler, akıllı cihaz kullanımında çok önemli kolaylıklar getiriyor. Özellikle de 21.yüzyıl dünyasındaki teknolojik gelişmeler ile birlikte insanların yaşamlarında kendisine etkin şekilde yer edinen akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlar, insanlara yeni eylemler ve yeni kavramlar kazandırıyor. İşte bu tip fenomen ve popüler yeniliklerden birisi de selfie oldu. Dünyanın her yerinde büyük bir furya haline gelen ve Türkiye’de de özçekim şeklinde çevirisinin gerçekleştirilmiş olduğu selfie aktivitesine yönelik olarak akıllı cihazlar için özel uygulamalarda geliştirilmeye ve yayınlanmaya başlandı. Özellikle de akıllı cep telefonu veya tablet bilgisayarlardan selfie çekimlerini çok daha kaliteli ve alınan sonuçların çok daha kusursuz olmasını ve kişiselleştirilebilir olmalarını sağlamakta olan birbirinden farklı pek çok akıllı cihaz uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar verdikleri başarılı sonuçlar dolayısı ile de kısa süre içerisinde hayli popüler olurken, bu tip uygulamalardan birisinde şok edici bir gerçek gün yüzüne çıktı. Dünya genelinde hızla popülerleşen uygulama, kullanıcıların haberi olmadan hareket ettiği ortaya çıktı.

 

Son dönemlerin en popüler selfie uygulamaları arasında kendisine yer bulan Meitu, dünya genelinde başarılı ve uzman araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre tam bir gizlilik kabusu ve karşıtı olarak öne çıkıyor. Çünkü Meitu isimli bu selfie uygulamasının üzerinde çalışmakta olduğu cihazın bilgilerini toplamakta olduğu ve daha da üst seviyeye giderek, bazı kişisel bilgileri geliştiricilerine göndermekte olduğu tespit edildi.

 

Çin menşeili bir selfie uygulaması olan ve çok kısa bir süre içerisinde dünya genelinde son derece yoğun şekilde ilgi görmeye başlanan Meitu, popüler uzman ve başarılı araştırmacı Jonathan Zdziarski’nin yapmış olduğu araştırmanın sonucuna göre uygulamanın kaynak kodları, çalışmakta olduğu iPhone cihazının jailbreak’li olup, olmadığını denetlemekte olan, mobil sağlayıcının bilgilerini edinmiş olan ve pek çok farklı analizler gerçekleştirmekte olan 3 bölüm içermekte. Zdziarski’ye göre uygulama, telefonun MAC adresini kısmen temel alarak çok önemli ve eşi benzeri bulunmayan bir cihaz profili de yaratabilmekte.

 

Zararlı yazılım araştırmacısı FourOctets’e göre uygulama, toplamış olduğu IMEI numaralarını yüzlerce Çin sunucusuna göndermekte. Konum bilgisi, ayarın etkinleştirildiği telefonlarda bir araya getiriliyor ve hatta var olan telefonların Exif verilerinden çıkartılabildiği belirtiliyor. Uygulamanın zararlı olduğuna ilişkin olarak henüz net bir kanıt sunulabilmiş olmasa da geliştiricilerin veri toplamasının sınırlarını ne denli zorlayabileceklerinin önemli bir kanıtı durumunda bulunuyor. Meitu isimli akıllı cihaz uygulamasını kullanan kişilerin uygulamanın kamera haricindeki izin isteklerini reddetmesinde yarar bulunduğu, fakat bunu yapmaları durumunda kişisel bilgilerinin toplanmayacağı anlamına da gelmediği belirtiliyor. Bu sebep ile de özelikle akıllı cep telefonu ve tablet  bilgisayarlar üzerinde kullanılacak uygulama seçmi ve bu uygulamaların detaylı bilgileri ve geliştiricileri hakkında ayrıntılı bilgi edinilmesi oldukça büyük bir önem taşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here