Ana sayfa Bilim ve Teknoloji Siber Tehdidin Yeni Hedefi Küçük İşletmeler

Siber Tehdidin Yeni Hedefi Küçük İşletmeler

0
PAYLAŞ
Siber Tehdidin Yeni Hedefi Küçük İşletmeler - Mekanteknoloji

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, teknolojinin yaşamın her alanında oynadığı role hızlı bir şekilde entegre olmaya devam ediyor.

Çalışan sayısı 50 civarında olan küçük işletmeler, teknolojinin yaşamın her yönünü doğrudan etkilediği günümüz dünyasında, ister istemez bu teknoloji ağına entegre oluyor. Bununla birlikte donanım yetersizliği, personel eğitimi yetersizliği ve personel davranışlarının belirli bir disiplin altında olmaması, her açıdan siber tehdidin de bu işletmelere yönelmesine sebep oluyor.

Bu ölçekte şirketlerin kaynak yetersizliği veya yatırım konusundaki ihmalleri, personel davranışlarının oluşturduğu ihmaller gibi sorunları detay olarak görüyor ve kaygılanmıyor. Kaspersky Lab 2016 BT sürekli yaptığı araştırmaların sonuçlarını açıkladığı Güvenlik Risk raporunda bu konuda çarpıcı veriler ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçlarına göre küçük işletmeler personel davranışlarından kaynaklı ihmaller konusunda endişe duyan işletme oranının yüzde 36 olduğunu, buna karşılık bu konudaki hassasiyetin büyük şirketlerde yarıdan fazla olmak üzere kayıt altına alındığı ortaya çıktı.

Bilgi teknolojileri kaynaklarının deneyimsiz, dikkatsiz ve bilgisiz personeller tarafından kullanılması ve hatta uygunsuz olarak kullanılmasının, günümüzün teknoloji ağıyla örülmüş şartları içerisinde tüm şirketleri çok ciddi tehlikeler içerisine sürükleyebiliyor. Bu tehlikeler elbette şirketler açısından çeşitli ölçeklerde zararlara sebep oluyor. Özellikle küçük işletmelerin bu konuya bakış açıları, kötü niyetli kişiler tarafından da bilindiği için, özellikle bu alandaki açıklara saldırılar gerçekleştiriliyor. Yapılan araştırmalar ve yaşanan olayların sonucunda açıkça görülen şirketlerin savunmasız kalmasında rolü olan en büyük üç güvenlik zorluğu arasında personel dikkatsizliği ve ihmalleri geliyor. 2016 yılında şirketlerde yaşanan siber güvenlikle ilgili sorunların yüzde 61’ inde personelin çalışma davranışlarının rol oynadığı tespit edilmiş durumda. Ülkemizde ise bu oran yüzde 67’ yi buluyor.

Teknolojinin sürekli artan rolüne paralel olarak her boyuttaki şirketin Bilgi teknolojileri altyapısına sahip olmak zorunda kalması ve bu altyapıyı yönetmesi gerekmesi, bu alanda çeşitli şekillerde yatırım yapılmasını zorunlu kılıyor. Bununla birlikte çalışanların kişisel teknolojik cihazlarının kullanılması ve hatta iş için kullanılması gibi durumların ortaya çıkması tercih nedeni olabiliyor. Bu konudaki eğilimin artış gösterdiği araştırmalar tarafından kanıtlanmış durumda. İşletmelerde iş amaçlı akıllı telefon kullanımın yüzde 74 olduğu ve bu oranın tablet kullanımında ise yüzde 71 olduğu belirlenmiş durumda. Türkiye’ de ise bu oran yüzde 90 ve yüzde 83 düzeyinde. Bu durum bu akıllı cihazların ve kullanan çalışanların oluşturduğu siber güvenlik riskinin boyutunu gözler önüne seriyor ve bu alanda işletmelerin yapması gereken pek çok şey bulunuyor.

Siber güvenlik alanında dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir konuma sahip olan Kaspersky Lab’ ın Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk siber güvenlik tehditleriyle ilgili yaptığı açıklamada; “BT personeli bulundurmayan küçük işletmelerde, personel siber güvenliği sıklıkla kendisi sağlamaya çalışıyor. Örneğin sınırlı işlevsellik gösteren, ücretsiz anti-zararlı-yazılım çözümleri yüklüyorlar. Bu durum, bir şirket için büyük riskler oluşturur çünkü tek bir çalışanın dikkatsizliği kurum dahilindeki tüm verileri kolayca etkileyerek, çok hızlı bir şekilde zaman, veri ve para kaybına sebep olabilir. Bu tür işletmeler, küçük ve orta ölçekli işletmeler için özel olarak tasarlanmış olan ve düşük becerilere sahip bir BT yöneticisinin bile rahatlıkla kullanıp gerekli korumayı sağlayabileceği çözümleri tercih etmelidir. ” diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here