Ana sayfa Bilim ve Teknoloji Yapay Zeka Geleceği Şekillendiriyor

Yapay Zeka Geleceği Şekillendiriyor

0
PAYLAŞ
Yapay Zeka Geleceği Şekillendiriyor, Mekan Teknoloji

Bilgisayarların düşünebildiği, öğrenebildiği ve yanı sıra yürüyebildiği, daha doğrusu insan gibi davranabildiği bir gelecek çok da uzak değil.

Bilgisayarların keşfedilmesi ve teknolojide oluşan birikim, her yeni gelişmenin kendisinden sonraki gelişmelerinde hızlanmasına sebebiyet vermesi derken, kısa süre sonra ulaşılması en güç ancak bir o kadar da en fazla işe yarayacak olan bilgisayar türlerinin ortaya çıkması için giderek daha fazla yol kat ediliyor. Günümüzde ulaşılan noktada, verilen komutları çeşitli matematik ve aritmatiksel işlemler yoluyla, hızlı bir şekilde yapan elektronik makineler mevcut durumda. Ancak düşünme, öğrenme, akıl yürütme ve algılama gibi fonksiyonlar şu an için yapılabilen işlemler olsa da, bunları bir bütün haline getirmek ve dahası yürüyebilir hale getirmek konusunda çalışmaların biraz daha sürmesi gerekiyor. Bununla birlikte böylesi bir elektronik cihaz için uzun süreler bekleyecekmişiz gibi görünmüyor. Yanı sıra bu türlü geliştirmeler, kişisel bilgisayar sistemleri, akıllı cihazlar gibi alanlara yönelindiği kadar ilgi görmediği için henüz onlar kadar ilerleyebilmiş değil. Süren Araştırma ve geliştirmeler konusunda başı çeken ülke, teknolojik alanlara yaptığı yatırımlarla bilinen ABD oldu. Milenyumda ABD sadece AR-GE faaliyetlerine 28 Milyar Dolar bütçe ayırdı.

1950’ li yıllarda icat edilerek hızlı bir gelişim süreci geçiren bilgisayarlar, iş alanlarından başlayarak yaşamlarımızın her bölümünde faydalı olacak şekilde geliştiler. Özellikle iş dünyası içerisinde, üretimi hızlandırmak ve daha kaliteli hale getirmek ve yanı sıra insan gücünü azaltmak gibi amaçlarla yapay zekalar haline getirilen elektronik makineler yaşamlarımızda kendisine çok çabuk bir şekilde yer buldu. Günümüzde gelinen noktada, pek çok amaç doğrultusunda kullanılan yapay zeka örnekleri düşünebiliyor, algılayabiliyor, karar verebiliyor, hareket edebiliyor, görüyor ve tepkilerini fiziki olarak yansıtabiliyor. Bu türlü pek çok farklı alet, farklı amaçlar doğrultusunda yaşantılarımız içerisinde kendisine yer bulmuş durumda.

Bilim Kurgu filmlerinde sıklıkla işlenen bir konu olan yapay zekanın kontrol dışına çıkması konusu, aslında gerçekten o kadar uzak bir ihtimal sayılmaz. Günümüzün teknolojisinin ulaştığı aşamada, yeterli kaynak ayrıldığında, istenilen türde yapay zekaya sahip cihazlar veya robotların üretilmesi birkaç yıl içerisinde gerçekleşebilecek bir durum. Elbette böylesi bir araştırmayla birlikte, yapay zeka konusunda da yoğun ve hızlı gelişmeler ortaya çıkacak ki, günümüzdekinden daha yetenekli yapay zekaların neler yapabileceği sorusunun henüz bir cevabı yok, ancak çeşitli tahminler öne sürülebiliyor.

Bununla birlikte parça parça olarak yapay zeka konusunda araştırma ve geliştirmeler pek çok farklı alanda hizmet sunması doğrultusunda yapılmaya da devam ediliyor. Örneğin çok kısa bir süre içerisinde özellikle çeşitli ameliyatları hassas bir şekilde yapabilecek robotların geliştirme süreci çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Hatta bir kısmı hizmet vermeye de başlamış durumda. Henüz farklı alanlarda parçalı bir şekilde süren bu geliştirme süreçlerinin ulaştığı aşamalara göre, yeni yapay zeka geliştirmelerinin yapılması da kaçınılmaz oluyor. Dolayısıyla bilim kurgu filmlerinde izlemeye alıştığımız robotlar dünyasının kapısı, dünyamız için aralanmak üzere.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here